Derin Direniş: Finansal kapitalizmden paçayı nasıl kurtarabiliriz? / Franco Berardi

EconomicsPosters_Print-3

Çeviri: Halil Duranay

 

Sokaklara çıkıp, gösteri yaparak finansal kapitalizme karşı savaşabileceğimizi düşünmüyorum. Kendimizi finansal diktatörlükten kurtarmanın yollarını arıyorsak, bankaları yok etmek çok da önemli değil. Çünkü finansal güç, bankaların içinde varolmuyor – aksine finansal güç, yazılımların, günlük hayatımızı yöneten tekno-linguistik otomatizmin ve tüketimin, rekabetin ve korkunun fiziksel otomatizminin içine gizliyor kendini.

Herşeye rağmen, bir sürecin – kendini, gelecek on yılın ya da daha fazlasının rotası üzerinde görevlendirmiş – bir hareketin ortasındayız, şu an olduğumuz ve bildiğimiz yerden başlamamız gerekiyor.

Şu an sahip olduğumuz yegane şey, şimdiki eylemlerimizi besleyen, barışçıl ya da şiddete dayalı işgallerin, grevlerin ve gösterilerin yer aldığı geçmişin anılarıdır. Bunların hepsi 20. Yüzyıl’ın sosyal hareletlerinin miraslarıdır.

Bugünlerde, bu eski mücadele ve ifade biçimlerinin bazılarını yeniden diriltmeliyiz – ancak bu da tek başına bir işe yaramaz.

Kendini, barışçıl bir gösteri üzerine inşa edecek bir eylemin, finansal kapitalizmin politikalarını değiştirmek için pek şansı yok. Demokrasi öldüğü an bu eylem biçimi işe yaramaz ve tamamen ölür, Avrupa deneyimleri bunu açıkça gözler öününe sermiştir.

Öte yandan, şiddete dayalı ayaklanmalar ve banka bombalamarı da işe yaramaz çünkü bunlar da gerçek güç konumunda meydan okuyamazlar. Gerçek güç siber-kürenin, finansal kontrolün algoritmalarının, ticareti altan alta güçlendiren sayısal analizlerin ve benzerlerinin içinde.

Alf Hornborg’un dediği gibi, “Sürdürülebilirliğe ulşamanın yegane yolu, paranın salt düşüncesinin ve kurumlarının kendilerini dönüştürmek.”

Bunu bir poster olarak tasarlayıp, ekonomi departmanlarının koridorlarına ve sokaklara asın. Eğer kendimizi finansal diktatörlükten kurtarmak istyorsak, ekonomik paradigmaların kıçına tekmeyi basıp, onları baştan aşağı yenilemeliyiz. Şimdi gidin ve sokaklarda gürleyen Mim Savaşlarına katılın!

 

İmaj Kaynak:  kickitover.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s