Müzisyenin Hayatında Bir Gün / Eric Satie

satie

Bir sanatçı hayatını düzenlemeli.

Burada günlük devinimimin bir zaman-cetveli var. Saat 7.18’de uyanırım; 10.23’den 11.47’a kadar ilhamla üretirim. 12.11’de öğle yemeğimi yerim ve 12.14’te masadan kalkarım. Öğleden sonra 1.19 – 2.53 arası malikane etrafında spor için ata binerim. 3.12 ve 4.7 arası başka bir ilhamla üretim saatimdir. Saat 5’ten 6.47’ye kadar başka uğraşlarla ilgilenirim (eskirim, tefekkür, pineklemek, ziyaretler, düşünme, diğer el işi ustalıklarım, yüzmek vb.)

Akşam yemeğini 7.16’da yerim ve 7.20’de biter. 8.9’dan 9.59’a kadar senfonik okumalarımı yaparım (sesli). Düzenli olarak saat 10.37’de yatağıma giderim. Haftada bir kez sabaha karşı 3.14’te uyanırım.

Yemek alışkanlığım sadece beyaz gıdalardan ibarettir; yumurta, şeker, rendelenmiş kemik, ölü hayvan yağları, et, tuz, hindistan cevizi, beyaz suda pişmiş tavuk, küflenmiş meyve, pirinç, turp, kafur içinde pişirilmiş sosis, pasta, peynir (beyaz olanlar), pamuk salatası ve balık çeşitleri (derileri soyulmuş). Şarabımı kaynatırım ve fuşya bitki sularıyla karıştırıp soğuk içerim. Çok iştahlıyımdır ancak boğulmaktan korktuğum için yemek yerken asla konuşmam.

Dikkatli nefes alırım (her defasında kısa kısa) ve nadiren dans ederim. Yürürken kaburgalarımı kollarım ve sürekli arkama bakarım.

İfadelerim çok ciddidir; kahkaha atarsam bu kasıtlı değildir; genellikle çok nazik bir biçimde özür dilerim.

Tek gözüm kapalı, derin uyurum. Yatağım yuvarlaktır ve içinde kafamın içine gireceği bir delik vardır. Her saat bir hizmetçi ateşimi ölçer ve bana yeni bir ölçer verir.

Çev: Silento

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s